Close this search box.

Το πρόγραμμα απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές οι οποίοι έχουν προπτυχιακές σπουδές στη Νομική, στα Οικονομικά, τις Πολιτικές Επιστήμες και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων.

Στόχο έχει να εφοδιάσει τους φοιτητές με μια σε βάθος κατανόηση των οικονομικών επιδράσεων και αποτελεσμάτων των διαφόρων νομικών ρυθμίσεων, κυρίως όσον αφορά τη λειτουργία των επιχειρήσεων και των οργανισμών. Παρότι το πρόγραμμα εξετάζει τη σχέση μεταξύ Δικαίου και Οικονομικών και την Οικονομική Ανάλυση του Δικαίου στο ευρύτερο δυνατό πλαίσιο, βασικός στόχος του είναι να προετοιμάσει τους μεταπτυχιακούς φοιτητές για μια επαγγελματική σταδιοδρομία, μεταξύ άλλων ως στελέχη δικηγορικών γραφείων, στελέχη νομικής υποστήριξης επιχειρήσεων και οργανισμών, στελέχη επιχειρήσεων, δημοσίων οργανισμών και ρυθμιστικών αρχών καθώς και να επιμορφώσει προσωπικό που ήδη στελεχώνει τις παραπάνω θέσεις.